טיפול CBT - שיטת הטיפול הקוגניטיבית התנהגותית שהוכיחה את עצמה

רבים מאתנו חווים מחשבות שליליות או ערך עצמי ירוד, אשר מלווה בחוסר ביטחון עצמי. כאשר מדי פעם תוקפות אותנו מחשבות אלה אין זה כה נורא, אבל כאשר המחשבות השליליות הללו, מגיעות בתדירות גבוהה יותר, יש לטפל באמצעות שיטת טיפול יעילה, הנקראת טיפול CBT – טיפול קוגניטיבי התנהגותי. טיפול זה הינו טיפול ממוקד וקצר מועד, אשר מטרתו הינה שינוי דפוס ההתנהגות והמחשבה בקרב מטופלים אשר סובלים מחרדות, חוסר ביטחון עצמי,OCD, טראומות ועוד. בטיפול, המטפל המוסמך, יחזק אף התנהגויות חיוביות. החוכמה בטיפול היא התמקדות בהווה ובעתיד ולא התמקדות בעבר. המטפל, יעניק תרגילים חשובים למטופלים שעליהם יהיה ליישם אותם ביום,יום כך שיתחילו לפתח דפוסי התנהגות בריאים יותר.

להכחיד את ההתנהגות שאינה משרתת אותנו ולחזק את ההתנהגות החיובית

זוהי למעשה, מטרת טיפול CBT. כאשר אנו מכחידים באמצעות טיפול קוגניטיבי התנהגותי את המחשבות השליליות אלה שרק מזיקות לנו בחיי היום, יום ומתמקדים במחשבות הטובות, בחיזוקים, תוך החלפת המחשבות  בתובנות שמעצימות אותנו, כך יהיה לנו קל יותר להתמודד ונמנע מצוקות ותגובות קשות שלמעשה בגללן אנו מגיעים לטיפול שישנה לנו את החיים לטובה מן הקצה אל הקצה.

למעשה, טיפול CBT מעודד אותנו ללמוד ולתרגל התנהגויות חדשות והמטפל, על פי נתוניו של מטופל, יידע באיזו תכנית לבחור, על מנת שתשפר את חייו של המטופל. מדובר על תכנית טיפולית שהיא אינדיבידואלית לכל אחד , מבלי הצורך בנטילת תרופות פסיכיאטריות או תרופות הרגעה אחרות, כי אם שיחות נטו ותרגול שיש ליישם לאחר הביקור במרפאת המטפל.

התמודדות מול התקפי חרדה או מצבים בעיתיים אחרים בחיי היום-יום

למעשה אם נגדיר זאת כך, טיפול CBT נועד לתת לנו כלים להתמודד עם בעיות שונות כגון התקפי חרדה, הסתגרות מחברה בשל בעיות שהמטופלים מעוניינים להסתיר אותן או להתעלם מהן. למשל אנשים הסובלים מהתקפי חרדה {פאניקה} שזוהי תופעה אגב נפוצה, יוכלו להתמודד מול הבעיה באמצעות כלים יעילים שהמטפל יקנה למטופלים, מה שיקל על המטופל להיחשף בפני אנשים , היות ועד לפני הטיפול מטופלים מסוג זה, היו נמנעים מלהתחבר עם אנשים בשל הפחד שיתקוף אותם התקף חרדה.

מדובר על איכות חיים טובה יותר, אשר מגיעה למטופלים שמחליטים כי זהו מצב בלתי נסבל ויש לעשות משהו בנדון. מה שכן, ניתן כבר לחוש בהקלה לאחר כמה פגישות. הביטחון העצמי של המטופלים רק גובר לאחר הטיפול והם יוצאים לחיים עם כלים חדשים.  למעשה, טיפול CBT הוא "כאן ועכשיו" תוך טיפול בבעיות רגשיות שהפריעו לנהל אור חיים תקין בקרב המטופלים.

אחד מהמטפלים הבולטים בתחום טיפול ב-CBT, הינו עידן אזולאי, אשר מטפל במטופלים רבים באזור הגליל המערבי כבר משנת 2007, באזורים כמו: חיפה והקריות. הקליניקה מטפלת בשיטת הפסיכותרפיה הקוגניטיבית ואימון בכוונון אישי. בקליניקה של עידן, תרכשו מיומנויות ותובנות חדשות להימנעות מפחד ומחסומים.

עידן אזולאי אימון בכיוונון אישי
תמיד כאן בשבילכם

שינוי גודל גופנים
ניגודיות